SportsKollektivet medlem af Dansk Atletik Forbund

Oprettet d.

SportsKollektivet medlem af Dansk Atletik Forbund

SportsKollektivet er blevet medlem af Dansk Atletik Forbund (DAF). Vi har ingen planer om at starte hverken stangspring eller hammerkast op som aktiviteter i klubben, men gør det for at styrke vores løbe-aktiviteter.  Udover adgangen til kurser, giver medlemskabet af  D.A.F. klubbens instruktører adgang til massr af viden og inspiration omkring løb, som understøtte både deres egen udvikling, samt deres muligheder for at skabe bedre og sjovere træninger for medlemmerne.

Medlemskabet er et blandt flere organisationer, som alle understøtte klubben som multisports-forening. Organisationerne klubben er organiseret fremgår på hjemmesiden her

SportsKollektivet, og især klubbens løbe-instruktører, ser frem til de nye muligheder medlemskabet af D.A.F. giver.